Ortaya Karışık Sorgulamalar – Little little into the interrogation of the middle.

Başlığın bir kısmını ingilizce atmış olabilirim fakat sarkastik bir şekilde sorgulayacaklarım nedeniyle önemli konularda sesini çıkarmayan, çıkarıyormuş gibi yapıpta özünde bir şey yapmayan sanatçılarımızı anımsadım. O sanatçıların başında Cem Yılmaz var. Kendisine ‘the art of nothing master’ desem sanırım bana hak verirsiniz. 1923 ten bugüne sanatçıların toplumda oynadığı rolü dönem dönem konuşuruz. Mesela, Neşet Ertaş, Aşık Mahzun-i Şerif, Cem Karaca, Selda Bağcan, Barış Manço vb. tüm değerler seslerini edepli ve objektif bir şekilde çıkartmışlardır. Sebepleri bence bu vatana aşık olmak olsa da, karakterlerinde de doğru ve yanlış noktasında tepki göstermeye ortam sağlayan bir özellik olsa gerek. Bugün ise, sanata, sanatçıya devlet verdiği önemi çekip, sanat üreten insanları nötrülize etmiş vaziyettedir. Bunu devletin sanata ayırdığı bütçelere bakarak ölçebiliriz. Ben işin rakam kısmına şuanda girmek yerine, sanatın, sanatçının böyle pasifize edilişine kimsenin neredeyse ses çıkarmamasını anlamıyorum.

Şuan ki hükümet ve hükümet yapısı apaçık bizlere zarar veriyor. Her ne kadar, ekonomik göstergeler doğrultusunda dünya 2008 yılından bu yana dolarizasyona hiç birşey dememiş olsa da, neredeyse 10 tane malın 7 sinin dolarla fiyatlandırıldığı, maliyetlendirildiği bir ülke olan Türkiye, ekonomisinin mihenk taşı olarak inşaatı seçmişti. Avrupa Birliği ve ABD oluşumları, ülkeleri ürettikleri, elde tuttukları değerleri sebebiyle ekonomik ve politik baskı yapma gücüne sahipler. Şuan ki Cumhurbaşkanımızın Dünya 5’ten büyüktür sözü hakikat olsa da, eylem planımıza baktığımızda, savunma sanayi ve hastane turizmi haricinde sürdürülebilir değer üretmekten maalesef çok uzak. Pandemi dönemi içerisinde bile kasa da para yok ki devlet yardım yerine krediyi teşvik ediyor. Daha da kötüsü, bu krediyi veren yabancı insanlar. Birilerinin eline ucuza ülke, ülkeler geçiyor. Bu işin fiziksel tarafı bir de sanal tarafı var. Enjin, Solana, Etherium vb. blok zincir teknolojileri interneti ve dünyayı dönüştürüyorken ya da Facebook Librası Deim olmuşken, biz ne yapıyoruz? Şak şak şak yapıyoruz. Gerçekten üzücü. Ülkeden bir tane global proje çıkmazken biz ne yapıyoruz? (Sinemia vardı, dolandırdı insanları çekti gitti, Udemy vardı, Onlar da ülkede yapamadı, San Francisco üzerinden ilerledi. Ha bir de Getir var. O da eminim Nazım SALUR konuşsa çok şey anlatıyor olacaktır kendisini aşağıya çeken insan ve düzene dair.. Bir istisna Getir diyebiliriz ama manevi ve maddi ciddi bedeller ödediğine, Proofstack ve Ekoruma projesi içerisinde olan bir girişimci olarak çok net söylemek isterim.) Şak şak şak vb. methotlarla, alkışlama sektörüne yeni bir soluk getiriyoruz. Peki efendim; bu dünyaya bir kere geliyor isek (araştırmalara göre bu durum şaibeli gözükse de tüm kitaplar bunu doğruluyor fakat muamma haliyle var.) o zaman neden doğru olmak çok zor? Eğri olmak bu kadar kolayken, bedel ödemek, işin hakkını vermek, vermeye çalışmak çok zor? Şu son iki yılda ki ülke ekonomi ve politika yönetilişlerine baktığımda aklıma yatan tek mantıklı senaryo; Cumhurbaşkanı’nın sağlığında ciddi sıkıntılar olduğudur. Çünkü böyle bir yönetim anlayışı olmaz/olamaz. Dünya değişiyor. Bizde ki değişim 2023 Haziran’da başlayacak gibi, yalnız o vakite kadar ekonomik ve inançsal düzeyde dayanmak hiç mi hiç kolay olmayacak. Sonrası düzelme dönemi olacaktır fakat devlet bir kere devletliğini verdiği kredi taahhütleri ve yaptığı özelleştirmelerle kaybetmiş vaziyette / kaybetmek üzere. Geriye ise vergi kalemi var. 2023 e kadar dolaylı vergiler gelecek, o şak şak şakcı arkadaşlarımızın bu vergilerden kaçacağını hepimiz biliyoruz. Üzücü olsa da duruma dair tek yorumum; Allah sonumuzu hayır eylesin demekten geçiyor.

Son olarak, siz siz olun bankalara borçlanmayın. Oğlunuzu, kızınızı; çocuklarınızı hayal ve yapabildiklerine göre ruhsal ve bilinçsel düzeyde eğitin. Var olan paranızı doğru kullanın. Ve daha da önemlisi pozitif, inanç ve sevgi dolu olmaya bakın. Çünkü bu dar boğazdan ülke ve birey olarak böyle çıkılabilir. Aksi ise illüzyondur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s