Eric Cantona olmak.

Uzunca bir zamandır yazmıyordum. Aslında yazacağım, aktaracağım o kadar şey var ki; bunları zaman içerisinde az ve öz olma niyetiyle paylaşmanın, aktarım süreci için en yararlı olanı olduğuna kanaat getirdim ve daha da uzatmadan yazıyorum. Bugün sizlere, Eric Cantona olmak deyiminin benim için ne anlama geldiğini ve bu anlamın bana zaman zaman doğru tercihler yapmama olanak sağladığı gibi, zararlar verdiğini aktaracağım.

Arka planda Hey Rosetta!- What Arrows şarkısı çalıyor şuanda.. Şarkının cidden büyüleyici, sorunlardan uzak bir ortam yaratma aurası var. Ya da ben o şekilde hissediyorum:-) Böyle bir ruh halinde, esasen en umutlu olduğum anı yaşıyorum. Aynen gökkuşağı öncesi, yağmurun yağması gibi:-) O nedenle Eric Cantona’da benim için aslında böyle bir kişilik. İlk Eric Cantona’yı, teyzemin oğullarından biri olan Ali abimden duymuştum. Fenerbahçe (o zaman fb li idi, bir iddia sonucu gs li oldu:) ile Manchester Utd. şampiyonlar liginde oynayacaklardı ve sanırım maç o zaman ki adı şükrü saraçoğlu stadındaydı. Bana Eric Cantona’nın ne kadar yetenekli ve güçlü bir oyuncu olduğunu anlatmıştı ve de çekingecelerini paylaşmıştı tuttuğu takımın taraftarı olarak. O gün ki anılar aklıma takılmıştır hep. Bir oyuncuyu ya da kişiyi bu kadar güçlü yapan şey ne idi? Aklımda ki tek soru bu olmuştu. Cevabını bilmeme ve zaman zaman aynı hissettiğimizi düşünmeme rağmen hala da bu soruyu sorarım keşfedilecek bir şey var mıdır diye:-) O ifadelerden sonra ilk Eric Cantona’yı hissettiğimde eğitimini görmüş olduğum Lise’de bir maçta hissetmiştim. Lise 2 de idim ve Lise 1-2-3 ler olarak turnuva maçındaydık. Açıkçası kilolu geçen, tombiş geçen ilköğretim hayatımdan yeni yeni sıyrılıyor, futbolda ki yeteneklerimi yeni yeni tanımlıyordum. Bir top kaybından sonra, yenilgiyi kaybetmeyip topu kazanıp, çalımlar ardından da güzel bir vuruş ile takımımı öne geçirmiştim ki bunu yaptıktan sonra belki de 2 hafta insanlar benim hakkımda konuşmuştu. Bunlar güzeldi ama yenilgiyi kabul etmemek, doğru bir şekilde kazanma arzumu körüklemiş olmam beni daha ciddi motive ediyordu. Sıradan yaklaşımlardan ziyade aykırı yaklaşımların beni cezbettiğini hissetmeye başlamıştım. Çalım atıp, uzaktan jenerik gol atmak ve daha da önemlisi maçı kazandıran adam olmak baktığınızda aykırıydı ve özeldi. Eric Cantona’nın futbol hayatı çok fazla çalkantıyla geçti. Burası doğru, hatta kimilerine göre problemden başka hiçbir şey değildi. Ve Alex Ferguson’un elinde, problemden çok daha iyiye dönüşebildiğini kanıtladı her ne kadar bir taraftara uçan tekme atmış olsa da. Attığı goller, tepkiler, hepsi aykırıydı. Fakat onu bu kadar aykırılığa iten ne olabilir diye aklıma soru geldiğinde cevabı, cevab sekmesine tıklayarak anlayabileceğiniz düşünüyorum ve de ifade ettiklerine katılıyorum.

Konumuza geri dönersek ‘Eric Cantona olmak’ ile ilgili yapıcı bir anımı anlattım. Bir tane de yapıcı olmayan bana zarar veren bir davranışımı anlatayım istiyorum. Yine futboldan konuya gireceğim. Yaklaşık 7-8 sene önce, oturduğum muhitte bir halısaha turnuvası vardı ve biz de arkadaşlar olarak o turnuvaya katıldık. Takım da forvet, forvet arkası pozisyonda bazen ise oyunun gidişatına göre kenarlardan içe kat edecek pozisyonda oynuyordum. Yanlış hatırlamıyorsam, grup maçlarının sonuncusuydu ve kazanmamız gerekiyordu ki emin değilim ama emin olduğum tek şey takındığım o tavırdı. Haklı ya da haksız da olsam şuanda o tavrı asla gerçekleştirmezdim. Takımımın en iyi oyuncularından biriydim ve bizler orada arkadaştık. Takımda bir arkadaşım ile anlaşamıyordum ve açıkçası bir pozisyonda topu bana atmadı diye, küfürlerle, bensiz sıkıyorsa bu maçı kazanın diyerek sahadan çıktım. Takımım maçı kazanıp kazanmadığını hatırlamıyorum. Çünkü o sinir hali ile, banyo alıp nargileye gitmiştim. Sinirlerimi yatıştırmıştı. Fakat o videoda da göreceğiniz üzere, Eric’in Eric olması için kendince nedenleri olduğu gibi Furkan’ın da Furkan olmak için kendince nedenleri olmasıydı. Eric Cantona olmak deyimini hala kullanıyorum, hissediyorum, şuursuzca doğru olduğunu bildiğim konularla ilgili tepkimi koymak istiyorum fakat uzun vadede sonuç üzücü oluyor. Bana göre, bugün yetenekleri, yapabilecekleri bakımından bana göre Eric Cantona, Lionel Messiden daha üstün fakat birinin kararları yapıcı, diğerinin çoğunlukla yıkıcı oldu. O bakımdan Lionel Messi algısı çok daha pozitif. Fakat hala, maç oynarken Eric Cantona olmak deyimini takımım bu maçı kaybetmemeli, iyi ve güzel mücadele ederek kazanmalıyız sonucu ile birleştirerek yaşıyorum. Açıkcası hala keyif veriyor:-) Şunu hep hatırlamak gerekli, hepimizin için bir iyi Eric ya da kötü Eric var. Hangisini seçip seçmeyeceğimiz bize kalmış. Bazen kötü bir algıyı ya da kötü algılanan kişilere karşın zaafımız olabilir ama onu yorumlama şeklimiz bize hiç hayal etmeyeceğimiz güzel şeyler verebilir, kazandırabilir. Eric Cantona olmak deyimi ben de, benim seçimlerimle doğru orantılı bir şekilde, bu etkiyi yaptı. İyiye yöneldim ve onun iyi olduğu, güzel olduğu niteliklerinde ki hissiyatı, iyi ve güzel şeyler yaparken hala yaşadığımı düşünüyorum ve bunu kötü bir şeyle karşılaştığımda da kontrol ediyorum ve de seçip, seçmeyeceğim bir şey bana ne sonuçlar verebilir ihtimalini düşünüyorum.

Son olarak, Eric Cantona benim gelişimim için önemli bir karakterdi. Özellikle o kadar ciddi yetenek ve algıyla çok daha fazla etki yaratacakken sadece Manchester utd. nin efsanevi 7 numara akımını başlatmayı tercih etmesi, benim aklımda kalan en önemli bulgudur. Önemli olanı herkesin kendi macera ve yolculuğunda kendisi gibi hisseden, başından kendisinin yaşadığı olaylara yakınını yaşayan super kahramanları bulmak ve hissetmek olmalı. Ondan sonra ise, o histen alınacak dersi alıp, iyi ve kötü durumlarda o hissi nasıl kullanacağına karar vermiş olmalı. Benim için özünde ‘Eric Cantona olmak’ böylesine havalı ve güzel duyguları ön plana almaktır ki bu ön plana alma sürecinde, çok kötü duygu ve düşünceleri uygulamayı da düşünüyor, yaşıyor, analiz ediyor olmama rağmen. Eric Cantona olmak için aynı titreşimde hissetmek gerekiyor. Yoksa hissedemezsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s